Arkadiusz Chłopik
Arkadiusz Chłopik

CZY NA ZDJĘCIU BIZNESOWYM WYPADA SIĘ UŚMIECHAĆ?

Piękny uśmiech to coś, na co szczególnie zwracamy uwagę. Jeśli ktoś może się nim pochwalić, automatycznie zyskuje w oczach rozmówcy. Uśmiechnięci ludzie są dobrze postrzegani w towarzystwie. Wydają się przyjaźni i nowe osoby chętnie do nich podchodzą, poznają i nawiązują relacje. Czy można przedobrzyć z uśmiechem? I czy na fotografiach biznesowych też jest zawsze mile widziany? O tym opowiem krótko w tym artykule. 

Gdy nie wszystko idzie po Twojej myśli

Każdy z nas słyszał na pewno określenie „nadrabiać uśmiechem”. Mówimy tak, gdy ktoś właśnie chce ukryć swoje braki (np. w umiejętnościach) i odwrócić od nich uwagę mimiką twarzy. Szukanie dziury w całym? I tak, i nie. Nie można z góry zakładać, że ktoś, kto się uśmiecha cały czas ma coś do ukrycia. Jednak przyznajmy – po jakimś czasie zaczyna się zapalać pewna lampka. 

Jeśli pozujemy do zdjęcia do CV i kandydujemy do pracy, w której relacje międzyludzkie są szczególnie ważne, warto się uśmiechnąć. Twarz wtedy wygląda przyjaźniej i dla pracodawcy jest to pewien sygnał, że i w kontakcie z klientami będziemy się tak prezentować. Większość fotografii biznesowych jest dość podobna. Typowe zdjęcia do CV przypominają zdjęcia legitymacyjne z czasów młodości. Fotografowany nie wyróżnia się na nich mimiką twarzy, ewentualnie lekko się uśmiecha.

Zdjęcie prawdę Ci powie

Prawdę odnośnie Twojego wieku. Nie musisz tej informacji podawać w swoim CV, jednak na podstawie zdjęcia można już odgadnąć, która cyfra stoi na pierwszym miejscu w Twoim wieku. Z badań przeprowadzonych przez Psychology and Aging, Vol 27(2), Jun 2012 wynika, że najłatwiej odgadnąć wiek na twarzach, które nie są zbytnio uśmiechnięte i raczej mają powściągliwe miny. Gdy widzimy szeroki uśmiech, najczęściej uważamy tę osobę za młodszą niż wynika faktycznie z jej metryki. 

Co w związku z tym?

Może to nie do końca fair, ale w sytuacji, gdy chcesz wyglądać młodziej niż w rzeczywistości (bo np. wiesz, że na danym stanowisku wiek nie jest bez znaczenia), polecam się roześmiać do zdjęcia. Z kolei gdy zależy nam na poważnym wyglądzie, lepiej przyjąć neutralną minę. Tak to działa, że wówczas jesteśmy odbierani jako starsi niż w rzeczywistości. Oczywiście pracodawca i tak jest w stanie zweryfikować nasz prawdziwy wiek, no ale skoro możemy już wywrzeć dobre pierwsze wrażenie, to czemu nie?

O co jeszcze warto zadbać?

Przeczytaj nasz artykuł o kilku rzeczach, jakie należy zrobić przed sesją. Polecamy też naszą tablicę na Pinterest z ciekawymi przykładamy stylizacji biznesowych.

Pozostałe posty

POZOSTAŁE POSTY

ŻAKIET CZY KOSZULA? WYBÓR MODY DLA ZDJĘĆ BIZNESOWYCH I DO CV

Czasem decyzja o stroju na zdjęcia biznesowe czy do CV może być równie ważna, co wybór ścieżki kariery. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jednemu z kluczowych pytań: czy lepszy jest żakiet czy sama koszula? Przedstawimy Wam również kluczowe powody, które przemawiają za wyborem każdej z tych opcji.

CZYTAJ DALEJ »
5 rzeczy, blog

5 RZECZY, KTÓRE POWINNAŚ ZROBIĆ PRZED SESJĄ W STUDIU

Termin umówiony, fotograf wybrany, koncepcja gotowa i wydawałoby się, że można się odpowiednio ubrać i jechać do studia. Nic z tych rzeczy. Fotograf ma swoje obowiązki, ale Ty również coś musisz zrobić przed sesją 🙂 Oto lista kluczowych rzeczy, które warto zrobić przed sesją.

CZYTAJ DALEJ »
6 błędów, blog

6 BŁĘDÓW W FOTOGRAFII DO CV

Pierwsze, dobre wrażenie można zrobić tylko raz. Jeśli rekruter dostanie kilkaset CV, jak myślisz, ile czasu ma na zerknięcie do każdego z nich? Dowiedz się jak zwiększyć szansę na rozmowę rekrutacyjną.

CZYTAJ DALEJ »

JAK NAPISAĆ DOBRE CV?

Przeglądasz oferty pracy. Jest jedna, która szczególnie wpadła Ci w oko. Spełniasz wymagania, podobają Ci się możliwości, jakie oferuje firma. Prawdziwa perełka. Tylko, że razem z Tobą może czytać to kilkaset osób, które podobnie jak Ty zadają sobie pytanie: Jak przyciągnąć uwagę rekrutera do mojego CV?

CZYTAJ DALEJ »