Arkadiusz Chłopik
Arkadiusz Chłopik

6 BŁĘDÓW W FOTOGRAFII DO CV

Gdy myślimy o najważniejszych częściach CV, przychodzi nam do głowy doświadczenie, przebyte kursy, czy wykazanie certyfikatów, które świadczą o znajomości języków obcych. Natomiast najczęściej zapominamy o zdjęciu, traktując je jako element II kategorii. Zupełnie niesłusznie. Bagatelizowanie wagi fotografii do CV i szybkie wybranie przypadkowego ujęcia może nas już na starcie rekrutacji skreślić z listy kandydatów. Jeśli poświęciłeś sporo czasu na dopracowanie CV, zadbaj o każdy detal. Wybierz zdjęcie, które razem z życiorysem stworzy Twój spójny wizerunek w oczach pracodawcy. Jak takie znaleźć? Skorzystaj z naszego artykułu i poznaj 6 błędów w fotografii do CV.

Pierwsze, dobre wrażenie można zrobić tylko raz. Jeśli rekruter dostanie kilkaset CV, jak myślisz, ile czasu ma na zerknięcie do każdego z nich? Pewnie nie więcej niż minutę. I w ciągu tych kilkudziesięciu sekund musisz zainteresować go swoim życiorysem na tyle, by został w jego dłoni na dłużej. Profesjonalna fotografia w CV Ci w tym pomoże. Nie ma jednego pomysłu na dobre zdjęcie do CV. Można za to wymienić kardynalne błędy, które dyskwalifikują Cię w oczach przyszłego pracodawcy. Sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z nich!

1. Zdjęcie grupowe? Tylko w albumie!

CV to nie jest dobre miejsce na wklejenie zdjęcia z wakacji w doborowym towarzystwie upojonych znajomych. Na fotografii w życiorysie nie powinien znaleźć się ktokolwiek poza Tobą. W końcu prezentujesz siebie, a nie przyjaciółkę, czy drugą połówkę Wszelkie zabiegi mające na celu zamaskowanie partnera na fotografii są nieskuteczne. Pozostając przy temacie zdjęć w albumach, warto przypomnieć, że zdjęcia do CV nie są częścią castingu na supermodelkę, więc pokazywanie się w tym dokumencie w niepoważnym stroju lub pozie na pewno zaowocuje wyrzuceniem go do kosza. Wspomnienia z gorących wakacji także zatrzymaj w rodzinnym albumie, a zainteresowanie egzotycznymi podróżami przedstaw pracodawcy w inny sposób. Pamiętaj, że Twoje zdjęcie reprezentuje Ciebie. Jeśli jesteś na nim krótkowłosą szatynką, a na rozmowę kwalifikacyjną przyjdzie blondynka z kucykiem do połowy pleców, to rekrutujący może być lekko.. zdezorientowany. Jeśli Twój wygląd uległ znaczącej zmianie, warto zaktualizować zdjęcie w CV. Pamiętaj, że jakkolwiek modelki na okładkach modowych magazynów są zawsze poddane magii Photoshopa, to Ty nie musisz udawać kogoś, kim nie jesteś. Retusz drobnych niedoskonałości jest OK, ale kompleksowa zmiana rysów twarzy już niekoniecznie.

2. Co pokazujemy na zdjęciu, a czego nie

Zdjęcie do CV powinno być typowym portretem, czyli obejmować głowę, szyję i część tułowia. Dopuszczalne jest także sfotografowanie jedynie głowy. Sam wybierz, na którym ujęciu lepiej wyglądasz. Pamiętaj, aby zdjęcie do CV nie było zbyt małe – optymalna wysokość to ok 2,5-3 cm. Zerknij na naszą galerię zdjęć do cv.

3. Jak zapozować do zdjęcia?

Pozowanie nie jest ulubionym zajęciem większości ludzi. W przypadku zdjęcia do CV odchodzi na szczęście największy problem pt. „co zrobić z rękami?”, ale i tak trzeba się prawidłowo ustawić. Dzięki temu Twój wizerunek na zdjęciu będzie proporcjonalny.
Czy szeroki uśmiech na zdjęciu w CV jest profesjonalny? Jak to często bywa, najlepszy jest złoty środek. Są inne fotografie, na których można się szczerze roześmiać, są też takie zdjęcia, na których można wyglądać bardziej melancholijnie. Główna i jedyna zasada: nie sprawiaj wrażenia osoby, która emanuje smutkiem. Kto chciałby zatrudnić takiego ponuraka?

4. Jakie tło wybrać do zdjęcia?

Na pewno jednolite, które nie wybije się na pierwszy plan przed Twoim wizerunkiem. Tło nie musi być krystalicznie białe, ale lepiej unikać krzykliwych kolorów. Zwróć uwagę na jeszcze jeden drobiazg – gdy rekruter będzie drukować Twój życiorys, pewnie nie pokusi się o wydruk w kolorze. Upewnij się w domu, że Twoje CV w czarno-białej tonacji nadal wygląda świetnie. Być może tło wypada wówczas zbyt blado lub wręcz przeciwnie – zlewa się w czarną plamę?

5. Nie szata zdobi człowieka, ale…

na pewno pstrokate ubrania, choćby bardzo w Twoim stylu, warto zostawić na inną okazję. No chyba, że składasz CV do pracy w tak zwanej branży kreatywnej. Tutaj ekstrawagancka kreacja będzie odpowiednia. W innym przypadku może Ci bardziej zaszkodzić niż pomóc. Wybierz klasyczną koszulę, która zawsze pasuje na taką okazję.
Nie musisz rezygnować z biżuterii, jednak podobnie jak w przypadku ubrania, lepiej zdecydować się na skromny minimalizm. Duże wzory i formy także odwrócą uwagę od Twojej twarzy. Lepiej wybierz coś, co nie zrobi Ci konkurencji – delikatny naszyjnik, czy klipsy. Przejrzyj kilka ciekawych tablic na naszym pintereście.

6. Czy każdy potrafi zrobić dobre zdjęcie?

Zrobienie profesjonalnego zdjęcia telefonem komórkowym jest niewykonalne. Jeśli kusi Cię, żeby wysłać pracodawcy swoje selfie, lepiej od razu porzuć ten pomysł. Co w sytuacji, gdy nie dysponujesz odpowiednim sprzętem fotograficznym? Możesz poprosić o pomoc kogoś bliskiego, dla kogo fotografia jest ulubionym hobby. Druga opcja to skorzystanie z pomocy fotografa. Pamiętaj, że zrobienie zdjęcia to nie tylko pstryknięcie guzika w odpowiednim momencie. Doświadczony fotograf ustawi odpowiednio]e światło, zadba o Twoją prawidłową pozę, czy wreszcie – dokona dobrego retuszu w programie graficznym. Na zakończenie sesji nie zapomnij odebrać zdjęć na wygodnym nośniku. Masz problem z wyborem zdjęcia? Skorzystaj z pomocy fotografa lub przyjaciół. Bliscy na pewno szczerze doradzą Ci, na którym ujęciu wyglądasz korzystniej.

Pamiętaj jeszcze o przygotowaniu zdjęcia w odpowiedniej wielkości. Rozpikselowana fotografia, na której trudno wśród kwadracików doszukać się rysów twarzy nie zaprezentuje Cię odpowiednio. To, czy zdjęcie wygląda dobrze nie tylko na ekranie komputera, sprawdzisz po wydrukowaniu CV. Na zakończenie chciałbym dodać, że nieco inne zasady obowiązują podczas aplikowania do pracy poza granicami naszego kraju. W wielu państwach europejskich, czy USA dodawanie zdjęcia do CV jest wręcz niewskazane. Zanim wyślesz życiorys do zagranicznego pracodawcy, upewnij się, jakie są standardy w jego państwie. Polecamy prosty poradnik jak samodzielnie dopasować zdjęcie.

Mamy nadzieję, że opisanych 6 błędów pomoże Wam przygotować lepsze CV. Powodzenia w poszukiwaniu pracy!

Pozostałe posty

POZOSTAŁE POSTY

ŻAKIET CZY KOSZULA? WYBÓR MODY DLA ZDJĘĆ BIZNESOWYCH I DO CV

Czasem decyzja o stroju na zdjęcia biznesowe czy do CV może być równie ważna, co wybór ścieżki kariery. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jednemu z kluczowych pytań: czy lepszy jest żakiet czy sama koszula? Przedstawimy Wam również kluczowe powody, które przemawiają za wyborem każdej z tych opcji.

CZYTAJ DALEJ »
5 rzeczy, blog

5 RZECZY, KTÓRE POWINNAŚ ZROBIĆ PRZED SESJĄ W STUDIU

Termin umówiony, fotograf wybrany, koncepcja gotowa i wydawałoby się, że można się odpowiednio ubrać i jechać do studia. Nic z tych rzeczy. Fotograf ma swoje obowiązki, ale Ty również coś musisz zrobić przed sesją 🙂 Oto lista kluczowych rzeczy, które warto zrobić przed sesją.

CZYTAJ DALEJ »
6 błędów, blog

6 BŁĘDÓW W FOTOGRAFII DO CV

Pierwsze, dobre wrażenie można zrobić tylko raz. Jeśli rekruter dostanie kilkaset CV, jak myślisz, ile czasu ma na zerknięcie do każdego z nich? Dowiedz się jak zwiększyć szansę na rozmowę rekrutacyjną.

CZYTAJ DALEJ »

JAK NAPISAĆ DOBRE CV?

Przeglądasz oferty pracy. Jest jedna, która szczególnie wpadła Ci w oko. Spełniasz wymagania, podobają Ci się możliwości, jakie oferuje firma. Prawdziwa perełka. Tylko, że razem z Tobą może czytać to kilkaset osób, które podobnie jak Ty zadają sobie pytanie: Jak przyciągnąć uwagę rekrutera do mojego CV?

CZYTAJ DALEJ »