Arkadiusz Chłopik
Arkadiusz Chłopik

JAK NAPISAĆ DOBRE CV?

Przeglądasz oferty pracy. Jest jedna, która szczególnie wpadła Ci w oko. Spełniasz wymagania, podobają Ci się możliwości, jakie oferuje firma. Prawdziwa perełka. Tylko, że razem z Tobą może czytać to kilkaset osób, które podobnie jak Ty zadają sobie pytanie: Jak przyciągnąć uwagę rekrutera do mojego CV?

Czy łatwo jest dostać pracę? Wiele osób powie, że bez znajomości nie ma szans. Mnie się wydaje raczej, że bez pewnych umiejętności i doświadczenia nie ma na co liczyć. Narzekanie jest bez sensu – lepiej samemu zadbać o swoją aplikację. No i jest kilka spraw, które mogą zrazić rekrutera już na wejściu. Przykładowo mogą to być nieprofesjonalne zdjęcie do CV, o którym pisałem już więcej w tym poście.

Spróbuj wpisać w Google „Jak zrobić CV?”. Wyskoczą Ci tysiące wyników: gotowych szablonów, kreatorów, porad, artykułów. Są wśród nich proste, uniwersalne wzory, jak i pomysły na najbardziej szalone i kreatywne dokumenty. Co wybrać? Skąd wiadomo co przypadnie do gustu rekrutującego?

Właściwa osoba na właściwym miejscu

Nie ma takich magicznych umiejętności, dzięki którym możesz pracować na każdym stanowisku. Nawet jeśli masz szeroki wachlarz kompetencji, to w którymś miejscu zorientujesz się, że serio, nie możesz robić wszystkiego. Nie można być jednocześnie silnym, konkretnym liderem i potulnym pracownikiem, który bez słowa sprzeciwu przyjmuje polecenia od przełożonego. Domyślam się, że jeśli długo szukasz pracy, to masz ochotę wysłać CV na każde stanowisko, byleby zostać gdzieś zatrudnionym. Nie tędy droga. Poza odpowiednim stanowiskiem dla Ciebie, jest jeszcze jeden warunek – Ty musisz być właściwą osobą. Jak w takim razie wyeksponować swoje najlepsze cechy idealnego kandydata?

Jak przygotować CV?

Co za dużo to niezdrowo. Osiągnięcie złotego środka pomiędzy wyróżniającym się CV, a aplikacją pozbawioną ładu i składu na pewno nie jest najprostsze, ale zdecydowanie wykonalne. CV powinno być przede wszystkim czytelne. Do osób rekrutujących spływa codziennie mnóstwo dokumentów i nie mają one czasu na rozszyfrowanie historii Twojego zatrudnienia lub doszukiwanie się danych kontaktowych. Ładna szata graficzna to jedno, ale w CV to treść gra pierwsze skrzypce. Jeśli nie masz doświadczenia w danym zawodzie to nawet najpiękniejsza aplikacja przygotowana przez profesjonalnego grafika tego nie ukryje. Polecamy skorzystanie z ciekawej biblioteki szablonów, które samodzielnie można dopasować do swoich potrzeb.

Jak dobrać słowa w CV?

Podstawowym błędem wielu osób poszukujących pracy jest przygotowanie tylko jednego CV na każdą okazję. Jasne, nie wszyscy mają doświadczenie, którym mogą obdzielić kilka aplikacji. Jeśli jednak pracowałeś w różnych branżach i do takich najczęściej aplikujesz, przygotuj oddzielne dokumenty, w których wyeksponujesz umiejętności wymagane na danym stanowisku. Sprawdź w ogłoszeniu, czego oczekuje pracodawca – jeśli zakres obowiązków pokrywa się z Twoim dotychczasowym zatrudnieniem. Nie obawiaj się rozszerzyć swojego opisu w CV. Nawet jeśli odbędzie się to kosztem innego stanowiska, które akurat jest mniej istotne w przypadku wybranej przez Ciebie oferty.

Brak doświadczenia ukryj kompetencjami

Jeśli kandydat nie posiada doświadczenia zawodowego lub nie jest ono wystarczające, powinien stworzyć CV oparte na jego kompetencjach. Najlepiej będzie jeśli zaraz pod danymi kontaktowymi umieści sekcję “najważniejsze umiejętności” i zamieści tam to, co realnie potrafi. Kompetencje można podzielić na obszary np. z zakresu sprzedaży, administracji, interpersonalne. To dobry sposób na to, by pokazać pracodawcy co ma się do zaoferowania i w jaki sposób możemy mu się przydać. Zabieg ten pozwala na wzbudzenie zainteresowania u osoby zatrudniającej. Rekruter skupiony na kompetencjach może przymknąć oko na brak doświadczenia zawodowego, dostrzegając potencjał u danego kandydata, który można rozwijać – radzi Kamila Czarnomska, doradca kariery w Trening Kariery.

Podsumowanie
  • Zawsze pisz CV pod kątem danej pracy, a nie wszystkich stanowisk, na które chciałbyś aplikować,
  • Wybierz ze swojego doświadczenia najważniejsze obowiązki i zdobyte kompetencje, które mogą być przydatne w nowej pracy,
  • Pamiętaj o języki korzyści zwłaszcza jeśli nie możesz pochwalić się dużym doświadczeniem zawodowym (sekcja: umiejętności interpersonalne),
  • Zadbaj o formatowanie i estetykę dokumentu.
  • Dodaj odpowiednie do stanowiska i charakteru pracy zdjęcie (polecamy artykuł o 6 błędach w fotografii do CV)

Pozostałe posty

POZOSTAŁE POSTY

ŻAKIET CZY KOSZULA? WYBÓR MODY DLA ZDJĘĆ BIZNESOWYCH I DO CV

Czasem decyzja o stroju na zdjęcia biznesowe czy do CV może być równie ważna, co wybór ścieżki kariery. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jednemu z kluczowych pytań: czy lepszy jest żakiet czy sama koszula? Przedstawimy Wam również kluczowe powody, które przemawiają za wyborem każdej z tych opcji.

CZYTAJ DALEJ »
5 rzeczy, blog

5 RZECZY, KTÓRE POWINNAŚ ZROBIĆ PRZED SESJĄ W STUDIU

Termin umówiony, fotograf wybrany, koncepcja gotowa i wydawałoby się, że można się odpowiednio ubrać i jechać do studia. Nic z tych rzeczy. Fotograf ma swoje obowiązki, ale Ty również coś musisz zrobić przed sesją 🙂 Oto lista kluczowych rzeczy, które warto zrobić przed sesją.

CZYTAJ DALEJ »
6 błędów, blog

6 BŁĘDÓW W FOTOGRAFII DO CV

Pierwsze, dobre wrażenie można zrobić tylko raz. Jeśli rekruter dostanie kilkaset CV, jak myślisz, ile czasu ma na zerknięcie do każdego z nich? Dowiedz się jak zwiększyć szansę na rozmowę rekrutacyjną.

CZYTAJ DALEJ »

JAK NAPISAĆ DOBRE CV?

Przeglądasz oferty pracy. Jest jedna, która szczególnie wpadła Ci w oko. Spełniasz wymagania, podobają Ci się możliwości, jakie oferuje firma. Prawdziwa perełka. Tylko, że razem z Tobą może czytać to kilkaset osób, które podobnie jak Ty zadają sobie pytanie: Jak przyciągnąć uwagę rekrutera do mojego CV?

CZYTAJ DALEJ »